Van Edebiyat Mahfili ile Sanat-Edebiyat Soruşturması

Van Edebiyat Mahfili; Van’da sanat, edebiyat ve kültürel etkinliklere imza atan bir oluşum. Yaklaşık bir yıldır faaliyette olan Van Edebiyat Mahfili, Van’da çeşitli söyleşiler gerçekleştirerek edebiyatı ilgilileri ile daha yakından bağ kurmaya davet ediyor. Sadece söyleşilerle değil, aynı zamanda Mahfil Kitap Okuma Grubu bünyesinde bulunan 80’den fazla okurla aylık olarak belirlenen kitapları okuyup tahlil ediyorlar. Serazat Edebiyat ilk sayısında Van Edebiyat Mahfili ekibiyle Mahfil’in oluşumunu ve Mahfil’in çalışmalarını konuşacağız.

Merhaba, Mahfil’i sosyal medya üzerinden takip ediyoruz. Son zamanlarda yaptığınız çalışmalar ciddi manada ses getiriyor ve bakışları Van Edebiyat Mahfili nezdinde Van şehrine çekiyor. Malumdur sanatın, edebiyatın canlı bir damar olarak beslemesi gerektiği şehirlerimizin en büyük sorunu Mahfil benzeri oluşumların olmayışı. Bu tür oluşumlar ya hiç olmuyor ya da olanlar yeterli faaliyetlerde bulunmuyor. Mahfil’in oluşumunu biraz dinlemek isteriz sizden?

Van Edebiyat Mahfili geçen yıl Ağustos ayında bir grup arkadaşın bir araya gelip Van’da sanat ve edebiyat için bir şeyler yapma isteğiyle kuruldu. Mahfil’in isminden de anlaşılacağı gibi insanların toplandığı yer anlamına geliyor. Bizlerde Van’da edebiyat ve sanat adına neler yapabiliriz sorusuyla yola çıktık ve bu oluşumu kurmaya karar verdik. Sadece ilimizde değil ülkemizde maalesef sanata, edebiyata, kültürel faaliyetlere ilgi az oluyor. Bu ilginin azlığından dolayı Mahfil benzeri oluşumların da sayısı az oluyor. Van’da bu tür oluşumların sayısının artması için destek de oluyoruz. Bu tür oluşumların faaliyetlerini de destekliyoruz.

Mahfil ağırlıklı olarak edebiyatı merkeze alan bu odakta etkinlikler yapan bir oluşum gibi görünüyor. Edebiyatın birleştirici gücünü Mahfil’de görmek mümkün. Yapılan söyleşilere baktığımızda farklı yayınevlerinden, farklı türde yazanlardan ve yine farklı düşünceye sahip yazarlarla etkinlikler gerçekleştiriyorsunuz. Bu söyleşiler ve söyleşilerin Van’daki okurlar üzerine etkisinden konuşalım.

Van nezdinde aslında tüm ülkemiz için de konuşabiliriz aslında. Ülkemizde olduğu gibi Van’da okur sayısı düşük. Okuyanların büyük çoğunluğu da maalesef popüler edebiyatın kıskacında önüne sürülen eserleri okuyor. İyi eserleri ve iyi yazarları okurlarla buluşturmak asıl meselemiz. Edebiyatın bir nehir olduğunu ve geçmiş yıllarda yazılıp bitmediğini söylemek isteriz. Malumunuzdur ki edebiyatın çağdaş yönünü de takip etmeli, iyi yazarların eserleri takip edilmeli. Van’daki söyleşilerimizde asıl gayemiz çağdaş edebiyatın iyi eser veren üretken yazarlarıyla okurları tanıştırıp buluşturmak. Bu doğrultuda çok sayıda söyleşi gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz da. Ömer Erdem, Sadık Yalsızuçanlar, Abdullah Aren Çelik, Gamze Güller, Serkan Türk, Ahmet Murat, Mustafa Uçurum, Ali Ural, Neslihan Önderoğlu, Cihan Aktaş, Aykut Ertuğrul gibi ülkemizde eserleri ile bilinen yazar ve şairleri Van’da konuk ettik. Bu söyleşilerle beraber Van’daki okurların katılımı ve sonrasındaki tepkileri bizi son derece mutlu etti.

Mahfil, Van için edebiyat ve sanat alanında yapılacaklar için bir olanak sunuyor. Bu olanağın değerlendirilmesi noktasında çok başarılı olduğunuzu da söylemek isteriz. Yapılan her söyleşinin ücretsiz yapılaması, bu da yetmezmiş gibi söyleşisi yapılan yazarın söyleşi sırasında ücretsiz kitaplarının dağıtılması örnek alınması gereken bir davranış. Bu söyleşiler sonrası aldığınız tepkiler üzerine konuşalım isterseniz. Mahfil söyleşilerine tepkiler nasıl?

Biliyorsunuz ki ekonomimizin kötü gittiği bir süreç geçiyoruz. Bundan dolayı insanların kültür, sanat ve edebiyata olan talebi de bu doğrultuda maalesef azalıyor. İnsanların maddi açıdan bu tür programlar için ayıracakları olanakları da azalıyor. Van Edebiyat Mahfili olarak ilk programdan sonra programımıza kadar bütün söyleşilerimizi ücretsiz gerçekleştirdik. Her katılan yazarımızın, şairimizin söyleşi öncesi eserlerini sponsorlarımız sayesinde tedarik edip söyleşiye katılan okurlarımıza ücretsiz şekilde program öncesinde veriyoruz. Söyleşi sonrası imza etkinliği ile programımız da bitiyor. Bu süreç sonunda okurların hem söyleşiye katılmaları hem de yazarından ücretsiz kitap almaları onlar adına güzel anlara, hatıralara vesile oluyor. Genel tepkilerin güzelliği bizi daha çok şevklendiriyor bu tür çalışmalarda. Bu vesileyle bizim bu etkinlinleri yapmamıza doğrudan katkı sağlayan, sağlayacak olan sponsorlarımıza da teşekkür etmeliyiz. Sağ olsunlar.

Bir şehrin inşası öncelikle zihinlerin yeniden inşası ile temellenmesi gerekiyor. Bir şehrin ihyası öncelikle zihinlerin sonrası duyguların ihyasından geçiyor. Edebiyat ve sanat alanında yapılan bu çalışmalarınız toplumsal anlamda bir ihya gayreti. İnsan değişirse toplum değişir, toplum değişirse güzel gelecekler bu değişen güzel toplumlar üzerine kurulur. Toplumsal bir hareketlik açısından baktığımızda Van Edebiyat Mahfili, diğer alanlarla da bağ kurarak toplumun açık alanlarını doldurmaya çalışıyor. Sosyoloji, psikoloji, mimarî, sinema, tiyatro… Bu tür etkinliklerin sizin nazarındaki önemini konuşmak isteriz.

Van Edebiyat Mahfili sadece edebiyatı odağa alan bir oluşum olmadı. Olmayacaktır da. Yaptığımız faaliyetlerin içinde Van Yeşilay Şubesi kurumumuzla ortaklaşa Yeşilay’ın vizyonunu, çalışmalarını konu alan söyleşi programını gerçekleştirdik. Ayrıca kent yaşamını, kent ve kentliliği, kentin mimarîsini içine alan ve bunu sosyolojiyle de ilişkilendiren bir program da yaptık. Bu program için Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademisyenlerimizden değerli hocamız Profesör Doktor Suvat Parin’den çok değerli görüşlerini dinleyip bu sorunu Van’ın da gündemine almasına vesile olmaya çalıştık. Yine Sayın Profesör Doktor Hüseyin Çelik’le İletişim Yayınları’dan çıkan Ali Suavî ve Dönemi adlı eserini söyleşimizde kendi ağzından dinledik. Bu tür çeşitli alanlarla dirsek temasında söyleşiler, programlar yapmaya devam edeceğiz.

Mahfil’in okumalarına geçelim dilerseniz. Mahfil Okuma Grubu, okuduğu kitapları nasıl belirliyor? Belli kriterleriniz var mı? Okumalar nasıl bir seyir izliyor?

Van Edebiyat Mahfili oluşumunda bizzat kurucu üye olan arkadaşlar edebiyatı yakından takip eden yetkin okurlardan oluşuyor. Yine okuma grubumuzda da değerli okurlarımız var. Belirlenen eserler genellikle söyleşi yaptığımız yazar şairler doğrultusunda veya arkadaşlarımızın da önerisiyle belirleniyor. Öncelikli kriter olarak edebî olarak iyi yazarlardan iyi eserler seçmeye gayret göstermek. Bunu belirlerlerken de birçok kıstasları kullanıyoruz tabii. Söyleşimize gelen yazar şairlerin önerileri, edebiyat alanında verilen değerli ödüller, önceden okuyan yetkin okurlar gibi. Tabiî araya en az seviye olarak düşük olan eserleri almaya çalışıyoruz. Gayretimiz iyi yazarlardan iyi eserlerle tanışmak, tanıştırmak.

Son olarak Okuma Grubu tahlillerinize yazarların da katılımını görüyoruz. Yazar ve okur bağlamında nasıl değerlendiriyorsunuz bu birlikteliği? Teşekkür ederiz.

Okumalarımızda her okurun okuduğu eserden çıkarımı farklı oluyor. Bir araya geldiğimizde her okurumuz düşüncelerini, yorumlarını bizimle paylaştığında çok zengin bir düşünce/yorum atölyesi çıkıyor ortaya. Yazılarımız da bazen dahil oluyorlar bu tahlillerimize. Kendi eserleri veya başka bir yazarın eseriyle ilgili bir tahlil olabiliyor bu buluşma anları. Kendi yazdıkları kitapları tahlil ettiğimiz buluşmalar yazarlarımız adına da çok kıymetli oluyor. Farklı fikir alışverişlerinde bulunuyoruz. Yazarlar da kendi açılarından tahlilimize katkıda bulunuyorlar konuşmalarıyla. Bu zenginlik sanırım okurlar ve yazarlar adına son derece kıymetli bir an olarak da kalıyor.

Bu güzel soruşturma için Van Edebiyat Mahfili adına biz teşekkür ederiz Serazat Edebiyat’a. Yayın hayatınızda başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir